پی آر پی (درمان ریزش مو)

پى آر پى (PRP) چيست؟

پی آر پی (PRP) مخفف Platlet Rich Plasma است كه به معناى پلاسماى حاوى پلاكت تغليظ شده است كه طى فرايند جداسازى و تغليظ از خون خود بيمار تهيه مى‌شود.

خون كامل شامل گلبول‌هاى قرمز و سفيد خون، پلاكت، پلاسما و پروتئين‌ها و... مى‌باشد.

پلاكت‌ها كوچكترين و كم‌ وزن‌ترين سلول خونى هستند كه مهمترين نقش آن‌ها جلوگيرى از خونريزى و كمك به ترميم بافت است.

پلاکت‌ها حاوی شش فاکتور مهم رشد هستند که به واسطه ترشح آنها، فرایند ترمیم بافت و تکثیر سلول‌ها انجام می‌پذیرد.

توانایی بالای پلاکت‌ها در ترمیم بافتی باعث شده که از آن به عنوان یک داروی بیولوژیکی در حوزه‌های مختلف پزشکی استفاده شود.

آيا PRP همان تزریق سلول‌های بنيادی (stem cell) است؟   

متاسفانه به همان اندازه که علم و تکنولوژی در حال پیشرفت است بازار تبلیغات تجاری نیز داغ می‌باشد که از آن جمله می‌توان به ادعای تزریق سلول‌های بنیادی در روش PRP اشاره کرد.
سلول‌های بنیادی دسته‌ای از سلول‌ها هستند که تقریبا در تمام بافت‌های بدن یافت می‌شوند و توانایی بالایی در تقسیم و تکثیر سلولی دارند.
این سلول‌ها از سه منبع مغز استخوان، خون و بندناف جدا می‌شوند.
برای جداسازی سلول‌های بنیادی از خون (آنچه که در مراکز تزریق PRP ادعای انجام آن را دارند)، نیاز به تجهیزات خاصی است که تنها مراکز تحقیقاتی و تخصصی محدودی در سطح کشور مجهز به آنها می‌باشند. 
در حالیکه PRP یا همان پلاسمای حاوى پلاكت تغليظ شده طی یک فرایند ساده و تنها به کمک کیت استاندارد و دستگاه سانتریفوژ از خون جدا می شود.
 
مراحل تهيه و تزريق PRP به چه صورت است؟
 
تهیه PRP تقریبا شبیه به یک خون‌گیری ساده است.
ابتدا حدود ٨ سى‌سى خون به كمك كيت مخصوص PRP از بیمار گرفته می‌شود.

سپس با کمک دستگاه سانتريفوژ، پلاسماى حاوى پلاكت تغليظ شده از گلبول‌های خون بيمار جدا مى‌شود.

پلاسماى تهيه شده به روش فوق توسط سوزن بسيار ظريفى و به کمک دستگاه یا دستی در نواحى مختلف پوست سر تزريق مى‌گردد.

با توجه به حجم و عمق كم تزريقات، درد و سوزش ناشى از آن قابل تحمل بوده و پس از استفاده از بى‌حس كننده‌هاى موضعى به مراتب كمتر خواهد شد.

 

PRP چگونه عمل می‌کند؟

 

ده دقیقه بعد از تزریق، پلاسماى حاوى پلاكت تغليظ شده لخته می‌شود. طی یک ساعت اول پلاکت‌ها حداکثر فاکتورهای رشد را ترشح می‌کنند.

اما از آنجایی که عمر پلاکت‌های تزریقی هشت تا ده روز است مابقی فاکتورهای رشد به تدریج آزاد می‌شوند. این فاکتورها باعث ترمیم و رشد مجدد فولیکول‌های موی آسیب دیده می‌شوند.

روند ترمیم و بازسازی کامل فولیکول‌ها تا شش ماه ادامه می‌یابد.

بعد از یک ماه، فاکتورهای رشد پلاکتی که به کمک کیت مخصوص چند برابر شده باعث رشد مجدد موها، افزایش ضخامت موهای قبلی و حتی تقویت موهای پیوند شده در افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند می‌شود.  

 

آیا نوع کیت در میزان موفقیت PRP تاثیرگذار می‌باشد؟

 

با توجه به اینکه تاثیر درمانی PRP بر اساس میزان پلاکت می‌با‌شد مسلما کیتی که بتواند بالاترین غلظت پلاکتی را جدا سازد بیشترین تاثیر درمانی را خواهد داشت.

در حال حاضر کیت‌های متنوعی در بازار موجود می باشد، ولی همه این کیت‌ها مناسب تزریق PRP نیستند.

کیت مناسب کیتی است که بتواند بعد از سانتریفوژ، پلاسمایی با بیشرین غلظت پلاکت و عاری از گلبول قرمز را از خون جدا سازد.

مهمترین مسئله بعدی باید کیت ، مجوز تزریق به بدن را داشته باشد یعنی مجوز IN VIVO داشته باشد ، متاسفانه استفاده از لوله های آزمایشگاهی در خیلی از مراکز کاملا غیر مجاز می باشد .

 لوله های فوق تنها مجوز آزمایشگاهی دارند و نباید پلاسمایی که از طریق این لوله ها جدا می شوند به بیمار تزریق شود ،در واقع تنها مجوز آزمایشگاهی دارند یا همان مجوز IN  .VITRO

 

مطالعه انجام شده توسط دکتر اسکلافانیپ(Anthony P, Sclafani)، جراح پلاستیک آمریکایی که در سال 2014 در مجله Facial Plastic Surgery به چاپ رسیده است :

نشان می‌دهد که روش PRP برای درمان ریزش مو بسیار مؤثر است.

برطبق این مطالعه که طی یک‌ سال بر روی آقایان و خانم‌های با مشکل ریزش مو انجام شده ‌است، پس از سه تزریق ماهیانه، افزایش قابل توجهی در تعداد و ضخامت مو در ناحیه تزریق ، دیده شده‌ که این افزایش، 6 ماه پس از اولین تزریق بسیار واضح بوده‌ است.

همچنین براساس این مطالعه، پاسخ اولیه به درمان به شکل افزایش تعداد و ضخامت مو، نوید بخش پاسخ به درمان با روش PRP به مدت طولانی خواهد بود.


پی آر پی (درمان ریزش مو)

پی آر پی, درمان چین و چروک, انواع پی آر پی, PRP, پلاکت, Platlet Rich Plasma, پلاسماى حاوى پلاكت تغليظ شده, داروی بیولوژیکی, علم و تکنولوژی, سانتریفوژ, فولیکول‌ها, کاشت مو, جراح پلاستیک, ریزش مو

کلینیک زیبایی

کلینیک پوست مو

کلینیک دکتر عباسپور